Grand Soleil 50
29 augustus 2011 15:36
Vrijwel tegelijk met het nieuws begin dit jaar dat Bavaria Yachtbau de in financiële problemen geraakte jachtwerf Cantiere del Pardo Group overnam, viel bij ons de uitnodiging op de mat om met de nieuwe Grand Soleil 50 te varen. Een paar hardnekkige voorjaarsstormen zorgden voor vertraging, zodat we pas eind maart deze nieuwe 50-voeter konden testen.
Wie wind wil hebben aan de Ligurische kust moet vroeg opstaan. Het water is nog warm, het land koelt ’s nachts af, waardoor er in de morgen de perfecte bries staat vanaf het land. Om half negen staat er tien knopen wind, en die houdt het vol tot elf uur. Het is veel wind voor de streek, maar niet te veel om te voelen wat de Grand Soleil 50 allemaal kan. Bij 18 knopen wind haalt ieder jacht immers wel zijn rompsnelheid, maar bij 10 knopen wordt het interessant: blijft de Grand Soleil dobberen of zet hij er de sokken in?
Natuurlijk varen we niet met een standaardversie. De koolstofmast met zogenaamde “curved spreaders” komt van Hall Spars, net als de giek. Alleen de verstaging is “gewoon” rod-rigging. De zeilen zijn 3DL-exemplaren van North Sails. Dat riekt naar America’s Cup en Volvo Ocean Race, en zo ziet het er ook uit. Doek kan je dit materiaal nauwelijks noemen; eerder hightech folie, waarin vezels geplakt worden in de richting van de krachten. In ons geval zijn dat koolstofvezels met Technora, vandaar de bijna zwarte kleur. Wie liever gele zeilen wil, moet de Kevlar-variant bestellen.
We hijsen de zeilen en kiezen voor een aandewindse koers. De latten springen in vorm en de Grand Soleil schiet vooruit. In deze configuratie is de 50 meer een racer dan een cruiser. Het roer met de carbon roerkoning is relatief ver naar voren geplaatst. Daardoor is de 50 niet zo koersstabiel, maar hij reageert op iedere beweging van het stuurwiel. Zes Harken-lieren halen elektrisch de schoten dicht. Natuurlijk kan het ook met de hand. Neerhaler en achterstag bedien je hydraulisch, met de hand of elektrisch. Opvallend zijn de bekerhouders in de kussens. Wie had dat ooit gedacht op een zeiljacht?
Bijna acht knopen haalt het jacht op het kruisrak. Dit is zeilen zoals het bedoeld is. Bij 12 tot 13 graden helling blijft de boot stabiel liggen en helt niet verder door. De kleine 110% genua past precies om de sikkelvormige, achterwaarts gebogen zalingen. Als je afvalt, ontbreekt het al snel aan voldoende zeiloppervlak. Bij een windhoek van 60 graden gaat het nog, hoewel de snelheid afneemt tot 7,3 knopen. Wordt de hoek groter, dan heb je andere zeilen nodig. Eerst bijvoorbeeld een Code Zero, en vanaf 90 graden bijvoorbeeld een gennaker, waarmee wij een keurige 7,7 knopen halen.
Uiteraard zijn deze zeilen optioneel en kosten ze best wat centen. Onze tip: Heb je het geld? Gewoon doen. Dan heb je namelijk op alle koersen plezier van deze boot. Al heb je voor de manoeuvres dan wel weer een grotere bemanning nodig. Met de standaard zeilgarderobe kan de stuurman het grotendeels alleen af op het achterdek, terwijl gasten ongestoord op de kussens in de kuip zitten.
We geven het roer over en maken een rondje over het dek. De kuip biedt ruimte aan zes personen. De kuiptafel – die zich weg laat klappen in de kuipbodem – is nogal instabiel, maar volgens de heren van Grand Soleil wordt er hard gewerkt aan een ander exemplaar. Met de overloop naar bak of stuurboord is de doorloop naar het achterdek perfect. Staand of zittend achter het roer heb je voldoende zicht naar voren. De navigatie-instrumenten die bij sommige jachten bovenop de stuurstand – en dus in het zichtveld – geplaatst zijn, zitten bij de Grand Soleil in de achterkant van de kuiprand en de zijkant van de stuurbanken geschroefd. Bootsnelheid, windhoek en snelheid zijn af te lezen op vier klokken op de mast. Onder het zitje van de stuurman bevindt zich aan bakboord een bakskist met het reddingsvlot. Aan stuurboord zitten de gasbun, de walstroomaansluiting, hydrauliekbediening en gashendel. Als stuurman sta je op het luik met daaronder het kwadrant van de stuurinstallatie; daarachter zit weer een luik dat toegang biedt aan een ruime bakskist.
Via het brede gangboord lopen we naar voren. De handgreep op het salondak en de verstaging bieden voldoende handvast. Een tweede, iets meer naar voren geplaatste handgreep is wenselijk. Het loopgedeelte naar het voordek is helemaal schoon van dekbeslag, zodat je ook op blote voeten veilig de punt kan bereiken.
Als we het roer weer overnemen, zetten we koers richting de haven. We motoren terug met de kop in de wind. Na de storm van afgelopen week staan er buiten op zee flink wat rollers. Zo nu en dan klappen we hard in een golfdal. Maar de boot geeft geen krimp. Grand Soleil heeft de nieuwe 50 uitgerust met een carbon spantenraam, waardoor de romp niet alleen stijver, maar ook 600 kilogram lichter is dan zijn voorganger. De polyester romp en dek zijn gemaakt met de vacuüminjectie-methode. Onder water hangt een moderne T-kiel en voor de ideale gewichtsverdeling zijn water en brandstoftanks midscheeps boven de kiel geplaatst.
Zonder problemen sturen we de Grand Soleil 50 achterwaarts de haven in. Ondanks de stevige bries hoeven we de boegschroef niet te gebruiken. Alleen als we het vijftien meter lange zeiljacht tussen twee andere jachten op zijn plek moeten manoeuvreren, is de hulp van de boegschroef welkom. Na het opvouwen van zeilen is het tijd de Grand Soleil van binnen te bekijken.
We dalen af naar de kajuit, waar we blij verrast worden door sfeervolle en toch strakke inrichting. Van binnen is de Grand Soleil 50 verlicht met LED. Mooi detail is de indirecte verlichting in het plafond. Aan beide zijden van de kajuitopbouw zitten drie patrijspoorten, die te verduisteren zijn met shutters. In combinatie met de twee luiken in het salondak wordt de kajuit overdag hierdoor voldoende verlicht. Handig zijn de vele handgrepen, zodat je ook bij zware zeegang veilig door de kajuit kan lopen.
In het vooronder heeft Grand Soleil een tweepersoonshut gemaakt met gescheiden bedden. Ook hier is alle verlichting uitgevoerd in LED. Boven elk bed bevindt zich een luik, dat in geval van nood ook gebruikt kan worden als vluchtroute naar buiten. Kastruimte is er voldoende, en de speciale schoenenbak is een handig extraatje. De douche- en wasruimte is gescheiden van de wc. In de vloer zitten diverse luiken, die toegang bieden tot afsluiters, leidingen en technische zaken zoals het log.
In de salon aan bakboord staat een L-vormige bank met een in hoogte verstelbare tafel. Tussen de bank en het schot waarachter de voorhut zich bevindt, zitten een koelkast en een handige lade waar twee klapstoelen zijn opgeborgen. De bovenzijde kan dienen als dressoir.
Midscheeps aan stuurboord zit de kombuis met dubbele spoelbak, bovenlader koelkast, vriezer en slingergasfornuis. In de salon is aan opbergruimte geen gebrek; bijna langs de gehele wand heeft Grand Soleil greeploze kastjes geplaatst. De kaartentafel is ruim genoeg om een traditionele zeekaart uit te leggen, en het schakelpaneel is praktisch ingedeeld. De navigatorstoel kan eventueel ook bij de salontafel geplaatst worden en als extra zitplaats dienen.
Achterin bevinden zich standaard twee tweepersoonshutten met tweepersoonsbedden. Optioneel is de bakboordhut te krijgen met gescheiden bedden. Het buitenste bed is dan zo’n dertig centimeter verhoogd, met extra opbergruimte in de ontstane ruimte. Vergeet niet tijdens een reis waarbij wacht wordt gelopen, om alleen mensen van dezelfde shift deze hut te geven, want even uit bed stappen zonder je buurman te wekken is er niet bij. De twee achterste hutten hebben de beschikking over een natte cel met douche, wasbak en wc.
Duidelijk is dat de Grand Soleil een echte cruiser/racer is, met de nadruk op racen. Het is een snel en stabiel schip, waarmee zonder problemen lange offshore-wedstrijden gevaren kunnen worden. Niet alleen heb je onderdeks voldoende plek om proviand zeevast op te bergen, ook de houvast onderdeks is goed. Misschien hadden we in dit verband de kombuis liever ter hoogte van de kajuittrap gezien, zoals bij de 54 en 56; handig bij het aangeven van een bord eten of kop thee. Maar ondanks zijn goede racekwaliteiten zal de 50 toch vooral gebruikt worden als familiecruiser, en dan is de kombuispositie van ondergeschikt belang. Met een diepgang van 2 meter 90 zal dit cruisen vermoedelijk niet in Nederland plaatsvinden, maar eerder ergens in het Middellandse-Zeegebied.
Natuurlijk varen we niet met een standaardversie. De koolstofmast met zogenaamde “curved spreaders” komt van Hall Spars, net als de giek. Alleen de verstaging is “gewoon” rod-rigging. De zeilen zijn 3DL-exemplaren van North Sails. Dat riekt naar America’s Cup en Volvo Ocean Race, en zo ziet het er ook uit. Doek kan je dit materiaal nauwelijks noemen; eerder hightech folie, waarin vezels geplakt worden in de richting van de krachten. In ons geval zijn dat koolstofvezels met Technora, vandaar de bijna zwarte kleur. Wie liever gele zeilen wil, moet de Kevlar-variant bestellen.
We hijsen de zeilen en kiezen voor een aandewindse koers. De latten springen in vorm en de Grand Soleil schiet vooruit. In deze configuratie is de 50 meer een racer dan een cruiser. Het roer met de carbon roerkoning is relatief ver naar voren geplaatst. Daardoor is de 50 niet zo koersstabiel, maar hij reageert op iedere beweging van het stuurwiel. Zes Harken-lieren halen elektrisch de schoten dicht. Natuurlijk kan het ook met de hand. Neerhaler en achterstag bedien je hydraulisch, met de hand of elektrisch. Opvallend zijn de bekerhouders in de kussens. Wie had dat ooit gedacht op een zeiljacht?
Bijna acht knopen haalt het jacht op het kruisrak. Dit is zeilen zoals het bedoeld is. Bij 12 tot 13 graden helling blijft de boot stabiel liggen en helt niet verder door. De kleine 110% genua past precies om de sikkelvormige, achterwaarts gebogen zalingen. Als je afvalt, ontbreekt het al snel aan voldoende zeiloppervlak. Bij een windhoek van 60 graden gaat het nog, hoewel de snelheid afneemt tot 7,3 knopen. Wordt de hoek groter, dan heb je andere zeilen nodig. Eerst bijvoorbeeld een Code Zero, en vanaf 90 graden bijvoorbeeld een gennaker, waarmee wij een keurige 7,7 knopen halen.
Uiteraard zijn deze zeilen optioneel en kosten ze best wat centen. Onze tip: Heb je het geld? Gewoon doen. Dan heb je namelijk op alle koersen plezier van deze boot. Al heb je voor de manoeuvres dan wel weer een grotere bemanning nodig. Met de standaard zeilgarderobe kan de stuurman het grotendeels alleen af op het achterdek, terwijl gasten ongestoord op de kussens in de kuip zitten.
We geven het roer over en maken een rondje over het dek. De kuip biedt ruimte aan zes personen. De kuiptafel – die zich weg laat klappen in de kuipbodem – is nogal instabiel, maar volgens de heren van Grand Soleil wordt er hard gewerkt aan een ander exemplaar. Met de overloop naar bak of stuurboord is de doorloop naar het achterdek perfect. Staand of zittend achter het roer heb je voldoende zicht naar voren. De navigatie-instrumenten die bij sommige jachten bovenop de stuurstand – en dus in het zichtveld – geplaatst zijn, zitten bij de Grand Soleil in de achterkant van de kuiprand en de zijkant van de stuurbanken geschroefd. Bootsnelheid, windhoek en snelheid zijn af te lezen op vier klokken op de mast. Onder het zitje van de stuurman bevindt zich aan bakboord een bakskist met het reddingsvlot. Aan stuurboord zitten de gasbun, de walstroomaansluiting, hydrauliekbediening en gashendel. Als stuurman sta je op het luik met daaronder het kwadrant van de stuurinstallatie; daarachter zit weer een luik dat toegang biedt aan een ruime bakskist.
Via het brede gangboord lopen we naar voren. De handgreep op het salondak en de verstaging bieden voldoende handvast. Een tweede, iets meer naar voren geplaatste handgreep is wenselijk. Het loopgedeelte naar het voordek is helemaal schoon van dekbeslag, zodat je ook op blote voeten veilig de punt kan bereiken.
Als we het roer weer overnemen, zetten we koers richting de haven. We motoren terug met de kop in de wind. Na de storm van afgelopen week staan er buiten op zee flink wat rollers. Zo nu en dan klappen we hard in een golfdal. Maar de boot geeft geen krimp. Grand Soleil heeft de nieuwe 50 uitgerust met een carbon spantenraam, waardoor de romp niet alleen stijver, maar ook 600 kilogram lichter is dan zijn voorganger. De polyester romp en dek zijn gemaakt met de vacuüminjectie-methode. Onder water hangt een moderne T-kiel en voor de ideale gewichtsverdeling zijn water en brandstoftanks midscheeps boven de kiel geplaatst.
Zonder problemen sturen we de Grand Soleil 50 achterwaarts de haven in. Ondanks de stevige bries hoeven we de boegschroef niet te gebruiken. Alleen als we het vijftien meter lange zeiljacht tussen twee andere jachten op zijn plek moeten manoeuvreren, is de hulp van de boegschroef welkom. Na het opvouwen van zeilen is het tijd de Grand Soleil van binnen te bekijken.
We dalen af naar de kajuit, waar we blij verrast worden door sfeervolle en toch strakke inrichting. Van binnen is de Grand Soleil 50 verlicht met LED. Mooi detail is de indirecte verlichting in het plafond. Aan beide zijden van de kajuitopbouw zitten drie patrijspoorten, die te verduisteren zijn met shutters. In combinatie met de twee luiken in het salondak wordt de kajuit overdag hierdoor voldoende verlicht. Handig zijn de vele handgrepen, zodat je ook bij zware zeegang veilig door de kajuit kan lopen.
In het vooronder heeft Grand Soleil een tweepersoonshut gemaakt met gescheiden bedden. Ook hier is alle verlichting uitgevoerd in LED. Boven elk bed bevindt zich een luik, dat in geval van nood ook gebruikt kan worden als vluchtroute naar buiten. Kastruimte is er voldoende, en de speciale schoenenbak is een handig extraatje. De douche- en wasruimte is gescheiden van de wc. In de vloer zitten diverse luiken, die toegang bieden tot afsluiters, leidingen en technische zaken zoals het log.
In de salon aan bakboord staat een L-vormige bank met een in hoogte verstelbare tafel. Tussen de bank en het schot waarachter de voorhut zich bevindt, zitten een koelkast en een handige lade waar twee klapstoelen zijn opgeborgen. De bovenzijde kan dienen als dressoir.
Midscheeps aan stuurboord zit de kombuis met dubbele spoelbak, bovenlader koelkast, vriezer en slingergasfornuis. In de salon is aan opbergruimte geen gebrek; bijna langs de gehele wand heeft Grand Soleil greeploze kastjes geplaatst. De kaartentafel is ruim genoeg om een traditionele zeekaart uit te leggen, en het schakelpaneel is praktisch ingedeeld. De navigatorstoel kan eventueel ook bij de salontafel geplaatst worden en als extra zitplaats dienen.
Achterin bevinden zich standaard twee tweepersoonshutten met tweepersoonsbedden. Optioneel is de bakboordhut te krijgen met gescheiden bedden. Het buitenste bed is dan zo’n dertig centimeter verhoogd, met extra opbergruimte in de ontstane ruimte. Vergeet niet tijdens een reis waarbij wacht wordt gelopen, om alleen mensen van dezelfde shift deze hut te geven, want even uit bed stappen zonder je buurman te wekken is er niet bij. De twee achterste hutten hebben de beschikking over een natte cel met douche, wasbak en wc.
Duidelijk is dat de Grand Soleil een echte cruiser/racer is, met de nadruk op racen. Het is een snel en stabiel schip, waarmee zonder problemen lange offshore-wedstrijden gevaren kunnen worden. Niet alleen heb je onderdeks voldoende plek om proviand zeevast op te bergen, ook de houvast onderdeks is goed. Misschien hadden we in dit verband de kombuis liever ter hoogte van de kajuittrap gezien, zoals bij de 54 en 56; handig bij het aangeven van een bord eten of kop thee. Maar ondanks zijn goede racekwaliteiten zal de 50 toch vooral gebruikt worden als familiecruiser, en dan is de kombuispositie van ondergeschikt belang. Met een diepgang van 2 meter 90 zal dit cruisen vermoedelijk niet in Nederland plaatsvinden, maar eerder ergens in het Middellandse-Zeegebied.
Dit artikel is nog niet beoordeeld
Agenda
21-04-12
Open Dag K&M Yachtbuilders
13-04-12
Overijssels Waterevent
13-04-12
Motorboten in Sneek
27-03-12
Aan tafel met Henk de Velde
Contact
Heeft u vragen aan de redactie, een klacht of een suggestie? Laat het ons dan weten. Stuur een mail naar of vul hier het contactformulier in.
Word abonnee van Nautique
4 x Nautique voor slechts €15!
Neem nu een jaarabonnement op Nautique (4 nummers) voor slechts €15 en ontvang twee gratis edities van stijlgids The Big Black Book!
Lees meer






